2018-04-03 - Seminář rozhodčích

Včera v klubovně tělocvičny Na Pankráci (Lounských) proběhl seminář rozhodčích, kterého se zúčastnili oba naši zástupci - Jarda a Petr. Semináře se zúčastnilo cca 15 rozhodčích, kteří si rozdělili soudcování pražské soutěže, tedy utkání 1. a 2. třídy a kraje. Všechny zápsy byly s výjimkou několika jednotek pokryty. Shodou okolností zatím nejsou určeni rozhodčí pro (tuším) dva naše domácí zápasy, což se ale ještě může změnit (nerozdělené zápasy budou nabídnuty rozhodčím, kteří se nezúčastnili). Pokud by zápas proběhl bez rozhodčího, probíhalo by to jako dosud, tedy střídavé pískání, navíc bychom ušetřili výdaj za rozhodčího:-). Tímto připomínám kapitánovi týmu A: při domácích zápasech vyplatit rozhodčího (250,-Kč) oproti předložení delegančenky (delegačenka je daňově znatelný doklad, tedy schovat - vložíme do účetnictví).

Jarda si vybral 7 zápasů  a Petr 2 (Petrovi se kříží soudcovské povinnosti s vlastními zápasy ve své třídě, nebo s možnými fluktuacemi (a také s jeho častými podvečerními povinnostmi člena statutárních orgánů).

Popřejme našim "mužům v černém" hladké a bezproblémové zápasy a "jasný hvizd":-).

-pes-

2018-03-25 - školení rozhodčích, licence D, nová pravidla...

Počet licencovaných rozhodčích v našich řadách vzrostl po tomto víkendu na dvojnásobek:-). V sobotu 24.3. splnil všechny náležitosti pro získání rozhodcovské licence "D" (tedy pro rozhodování všech úrovní soutěží s výjimkou extraligy) Jarda A. - gartulujeme! Tímto jsme naplnili dříve stanovený "tabulkový stav" počtu rozhodčích v našem oddíle na 2 (slovy dva:-) a snad jsme schopni dostát svým závazkům vůči PNS a jako oddíl odpískat požadovaný počet utkání bez hrozby pokuty ze strany PNS. Podrobnosti o průběhu Jardova školení nemám, ale možná Jarda připraví nějakou minireportáž o proběhlém kurzu a zkouškách... (více podrobností o získání licence rozhodčího "D" na našem webu také třeba ZDE (odroluj více dolů). Tohoto školení se původně měli zúčastnit i další až dva naši členi, kteří však před absolvováním kurzu, který je placen naším spolkem, dali přednost odpočinku na naší sobotní brigádě:-), díky za pomoc, vše o brigádě ZDE.
Hned následující den (neděle 25.3.) absolvoval seminář rozhodčích Petr, což znamená, že svojí licenci "D" si prodloužil o další tři roky.
Obě akce probíhaly shodně v zasedací místnosti zastupitelstva městské části Praha 6 (ulice Československé armády). Nutno podotknout, že podkrovní prostory byly místem opravdu důstojným (viz níže fotogalerie) pro pořádání školení rozhodčích našeho "národního sportu":-). Frekventatům školení byly představeny nové dresy rozhodčích, které budou povinné od příštího roku pro rozhodcování extraligy, a které jsou kompletní sadou trička, trenýrek, mikiny (bundy) a dlouhých kalhot. Kalhoty a trenky jsou černé, vršek bílý s logy ČNS. Celý komplet za cenu 3.000,-Kč (polovinu uhradí ČNS).
Nedělní seminář proběhl s programem:
  1. seznámení s programem (L.Pavlík)
  2. provádění zápisů - nejčastější chyby (V.Bartovský)
  3. pravidla - změny (L.Pavlík) - aktuální znění pravidel (2016) si můžete stáhnout na našem webu ZDE.
  4. soutěžní řád - rozpis dlouhodobých soutěží (V.Bartovský)
  5. disciplinární řád (M.Sachl)
Největší debata se strhla o novinky týkající se článku 7.13.1. a 7.13.2.  v souvislosti s článkem 7.7 aktuálních pravidel (2016) L. Pavlík přiznal, že z přijatého pravidla není nadšen, neboť text pravidla předpokládá "výklad pravidel", na kterém se sice shodla komise rozhodčích, ale výsledek samozřejmě není příliš komfortní pro rozhodčí, kteří mají na rozhodnutí desetiny vteřiny. Navržená úprava měla, dle mého původně bohulibý cíl, který se však ne úplně naplnil - umožnit hráči dotyk s "cizím předmětem" (například se sítí, nebo stěnou mimo herní prostor, atp.). Změna byla přijata, ale nedošlo k jejímu zohlednění v dalších částech pravidel (7.7). Výsledkem, je podivnost, kdy rozhodčí by měl například posuzovat, zda hráčova noha, která se dotýká cizího předmětu (při současném stoji druhé nohy v herním prostoru) svírá s tělem úhel 90 stupňů a více (nebo méně). Méně znamená, že se jedná již o stání, tedy bod pro soupeře), 90 stupňů a více bude hodnoceno jako dotek s cizím předmětem (tedy správná herní činnost)..., ach jo...:-( Celé to komplikují dosud víceméně nepískané skluzy (zahrání míče "ve výskoku z vlastní poloviny" hracího pole) přes polovinu soupeřova hracího pole mimo hřiště a vracení míče mimo síť na vlastní polovinu..., ach jo...:-( To by už nemělo být vnímáno jako zahrání dle pravidel. Dále to celé komplikuje nově ještě věta "hráč  dotykem s cizím tělesem znemožnil nebo ztížil následnou akci soupeře". Zde vypukla debata, jak třeba dotek se zadní stěnou haly může ztížit hru soupeře. Náš delegát (a byl jsem to já:-) uvedl možnost při dotyku se stěnou zhasnout soupeři v hale světlo:-) Lektor (L.Pavlík) připustil, že jej tato možnost nenapadla, ale jedná se o relevantní příklad! - tedy bod pro soupeře!
Upřímně osobně doufám, že tyto sporné případy se vyhnou mé "rozhodcovské kariéře" a opravdu se netěším na jejich rozhodování!
Mimochodem skrz přítomné frekventanty školení se víceméně šířil společný názor, že pravidla vyžadující "výklad" nejsou dobrá pravidla a měli bychom se více inspirovat sporty jako odbíjená nebo košíková, kde nesmysly typu zakázaný dotyk třeba s hledištěm (basket), nebo vracení míče do svého pole z poloviny soupeře mimo hrací pole soupeře (mimo síť) (volejbal) je samozřejmě možné...
Doufejme, že vývoj pravidel se bude ubírat k jednoduchým a jasně a srozumitelně tlumočeným zásadám, které nebudou předpokládat, že rozhodčí bude v desetině vteřiny odměřovat na stupně přesně úhel svírající nohu s tělem hráče..., ach jo:-(
Doufám, že jste dočetli až sem, a že v nadcházející sezóně, ve které zápasy našeho družstva A v 2.třídě bude rozhodcovat delegovaný rozhodčí, jeho těžkou úlohu budeme nahlížet i z tohoto pohledu a pokorně přijmeme jeho verdikt. Mimochodem i rozhodčí v nohejbale má žlutou a červenou kartu a jeho rozhodnutí jsou konečná. Určitě se zápas obtížně dohrává s vyloučeným hráčem... Mějme to na paměti. Všem, zvláště hráčům zařazeným do týmu A a fluktuantům do týmu A doporučuji si před soutěží přečíst znovu aktuální pravidla a nejlépe i soutěžní řád (2014).
Petr
 
Doplněno v březnu 2019: POZOR - odkazy na pravidla a soutěžní řád v tomto článku nesměrují na aktuální znění. Příslušné (aktuální) verze těchto dokumentů stahujte ZDE!!!

2018-03-25 - školení rozhodčích

Záznamy: 1 - 4 ze 4

obr.1 - sál zastupitelstva Prahy 6, kde se seminář konal. Můžete vidět některé významné osobnosti PNS (třeba L. Albrecht - předseda kontrolní komise), vzadu u stěny Budeus st. ...

obr.2 - u řečnického pultíku V.Bartovský (člen komise rozhodčích ČNS a předesda komise rozhodčích PNS)

obr.3 - L.Pavlík podává výklad sporného momentu

obr.4 - moje maličkost...:-)