FILM - Nohejbal Na Balkáně (historie oddílu)

Nápad natočit film o historii oddílu jsem pojal někdy na přelomu roku 2016 a 2017. Zdálo se mně, že oddíl by si zmapování své historie zasloužil, protože mnohé (a významné) události se předávaly (v lepším případě) jen ústním podáním (a jsou to zážitky z hlubin minulého tisíciletí:-). Nepolevujícím tlakem na "old" členy se výsledek dostavil. První materiály na počátku roku 2019 přinesl Tomáš, následovaný Karlem, Martinem V. a nakonec i Viktorem (s Viktorem byla nejtěžší práce, ale stálo to za to:-). Cenné fotografie také poskytl Jiří Kučera. Všem jmenovaným děkuju za laskavou pomoc, poskytnuté materiály a informace. Nejcenějším zdrojem informací je kronika oddílu z let 1988-1990, která plasticky mapuje herní aktivity oddílu, včetně seznamu hráčů a hodnocení jejich výkonů (díky Tomáši!). Vyzpovídal jsem pamětníky (Viktor, Karel, Martin V....) a na soustředění 2019 ve Vodňanech jsem udělal první rozhovor s Václavem Bajerem, kterého lze považovat za zkladatele oddílu. Druhý rozhovor jsem s ním natočil při jeho návštěvě v Praze na čtvrtečním tréninku 22.srpna. O dva dny později jsem na Balkan Cupu 2019 natočil rozhovor s panem Landrichtrem, mimo jiné autorem pokřiku "HARVA"...:-)
Tak, jak narůstalo množství dokumentace a rozsah badatelské práce, a jak jsem utřiďoval materiály a pokračoval v jejich digitalizaci, se původní projekt minifilmu o historii oddílu rozrostl do obřích rozměrů. V současnosti je rozplánován až do tří dílů s délkou minimálně 15 minut každý. První by zahrnoval počáteční období od cca konce sedmdesátých let do konce roku 2012. Druhý období 2013 až 2016, kdy nastalo něco jako "druhý dech" oddílu a poslední by se soustředil na události po vzniku Nohejbalu Žižkov. Rozsah díla sám o sobě nás bohužel oddaluje od dokončení. Na druhou stranu je sběr materiálů asi prakticky dokončen a surový materiál je víceméně natočen...
Pokud vše půjde dobře, předpokládám premiéru snímku, nyní pracovně nazvaného "Nohejbal Na Balkáně", nejdříve v roce 2020 a později (spíš mnohem později - sorry). Buďte trpěliví a držte palce (a těšte se:-).
Petr
 
(Velmi drobný a nepříliš podařený filmový záznam novodobé historie můžete shlédnout ve snímku 2013-14 hostorie týmu B. Další filmové události je možné také sledovat na našich videokanálech na You Tube původního oddílu TJ Spoje i na novém kanálu Nohejbal Žižkov).